Márkázásról

- vasárnap 23 március 2014 - 19:30:45 | Beküldte: kocsisferi
Egy olyan témáról ejtek most szót, ami bár fontos, de eddig még nem láttam írást megjelenni róla. Ez a márkázás.







Valamire való késkészítő a munkáját rá jellemző, maradandó jellel látja el, márkázza. Ez a jel technikailag különböző módokon kerülhet a felületbe-felületre. Mindegyik eljárásnak vannak előnyei, hátrányai. A különböző bevonatokkal, vegyileg előállított feliratokkal ez irányú tapasztalat híján írásomban nem foglalkozom. Ez egyébként is inkább a tömeggyártás módszere, ráadásul nem elég maradandó, könnyű hamisítani. Kézműves termékek esetén talán a legegyszerűbb és legrégibb módszer a márkajel bebélyegzése. Ebben az esetben szükség van egy edzett szerszámacélból készült bélyegzőre. A bélyegző mintázata megfelelő nyomás hatására maradandó alakváltozást hoz létre az edzetlen acélban, belenyomódik a penge felületébe. Az ehhez szükséges energia származhat emberi izommunkából vagy az elektromos hálózatból. Az előbbi esetben az energiát vagy kalapács, vagy golyós prés közvetíti a bélyegző felületére. Excenterprés ugyan megkímél minket az izommunka nagy részétől, viszont a villanyszámlánkat terheli.
Ha szériában gondolkodunk, ez utóbbi megoldás mindenképpen kényelmesebb az első kettőnél. Megfelelő segédeszközökkel biztosítható, hogy minden penge azonos pozícióban legyen, így a márkajel minden pengében ugyanott lesz. A présgép alsó holtpontjának beállítása az azonos mélységet garantálja (Természetesen azonos pengevastagságok esetén.).













A kalapáccsal történő bélyegzésnél számolnunk kell az esetlegességgel. Nem mindig sikerül ugyanoda letenni a bélyegzőt, gyakran nem függőleges annak tengelye, nem mindig ugyanakkorát ütünk, stb. Mégis sokszor választjuk ezt a módot. Ha egyedi munkákat készít a késes, a gép beállítás nem térül meg. Ráadásul beállítás közben általában előfordul egy-két selejtes darab. A márkázás sikeressége a készítő gyakorlottságától, kézügyességétől függ leginkább.










A golyós prés nem rossz megoldás. Szériák esetén biztosítható, hogy a jel megfelelő, azonos helyre kerüljön. Ha a lendítés nagysága mindig egyforma, a mélység is egyforma lesz. Egyedi készítésnél az eltérő pengevastagságok problémájára sem érzékeny ez a technológia.
Néha viszont a márka bebélyegzése nem jó megoldás- nagyméretű jel esetén nagy erő szükséges, a penge túlságosan eltorzul, szerkezete károsodik-. Vannak kés készítésére használatos anyagok amelyek különösen érzékenyek az ilyen behatásokra. Ezeknél még kis méretű jelek beütése sem szerencsés. Előfordulhat, hogy nem csak a munkadarab szerkezete károsodik, hanem a bélyegzőé is-. Mit tehetünk? Valamilyen módon parányi anyagmennyiséget eltávolítunk, hogy a helye kiadja a kívánt mintát. Tehetjük ezt akár kézi véséssel. Gravírozhatunk kézzel vezetett nagy fordulatú gravírozó eszközzel (Pl. Dremellel). Mindkét esetben, ahány jelölést csinálunk, annyiféle lesz. A pantográf egy sablont letapogatva kiküszöböli ezeket a problémákat.











Tömör keményfém gravírtűvel jelölhetünk edzetlen anyagba, gyémánt szerszámmal akár edzettbe is. Ha a gyémánt szerszám egy rugós hüvelyben van rögzítve, akár kisebb íveket is le tud követni.

[/quote]




A helyes pozíció felvételének és magának a művelet végrehajtásának van némi idő többlete az excenterpréses márkázáshoz képest. Az eszköz bekerülési költsége sem mellékes szempont.
A márkázás műveletébe is betört a XXI. századi technológia CNC marók, lézergravírozók formájában. Természetesen bekerülési költségük még magasabb, mint a pantográfé. A CNC marón végzett márkázás jellegében hasonló, mint a pantográfos. Történhet hőkezelés előtt, illetve megfelelő szerszámmal hőkezelés után is. A gravírtechnika számára kifejlesztett CNC marók egy része alkalmas a felület követésére, azaz negatív és pozitív rádiuszos felületekre illetve szög alatt hajló felületekre is egyaránt képes gravírozni.









A lézergravírozók egyik fajtája a felületről bizonyos mélységben elpárologtatja az anyagot, így képezve mintát. A másik típusú gép egy pasztát éget szinte eltávolíthatatlanul a fémre.




Előnye ezeknek a modern technikáknak, hogy megfelelő grafikai szoftveres háttérrel bármilyen grafika, logó akármekkorára nagyítható-kicsinyíthető, ezekből CNC program generálható a CNC marók vagy lézergépek számára.




Hozzászólás itt lehetséges:
http://forum.miveskesek.hu/viewtopic.php?f=39&t=132


Kategória   Hírek


Hozzászólás kikapcsolva