Lurdy után

- vasárnap 28 szeptember 2014 - 15:13:54 | Beküldte: kocsisferi
Idén szeptember harmadik hétvégéjén XI. alkalommal került megrendezésre nemzetközi késkiállítás Budapesten a Lurdy-házban.
Talán a szomszédban megtartott tetováló kiállítás is hatással volt a látogatók létszámára, talán a személyes kapcsolatok iránti igény erősödött az emberekben. Mindenesetre a rendezvény első napján többen látogattak ki és voltak kíváncsiak a mesterek munkáira, mint tavaly a két napon. Összesen közel 1000 fő váltott belépőt.

A hazai kiállítók mellet Csehországból egy alapanyag kereskedő hozta el portékáját és 2 késkészítő érkezett Ausztriából. (Bernhard Pieber és Hans Weinmüller). Weinmüller eredetileg bajor származású. Házasságkötése után feleségével kiköltözött az Egyesült Államokba, Arizonába. Ott szeretett bele a vadnyugati kések stílusába. 15 évig éltek ott, közben elismert készkészítővé vált. Aztán úgy döntött, hogy hazatelepül az „öreg kontinensre”. Ausztriában, Burgerlandban telepedett le, a magyar határtól kb 40 km-re. Mostanában évente 2 tengerentúli kiállításon vesz részt.
Asztalánál igazi különlegességek voltak. Az egyik ilyen az 1820-tól gyártott, vadnyugati postakocsikon rendszeresített bicska általa újonnan elkészített példánya. Az eredeti változatot valószínűleg belgiumi puskaművesek készítették. A tárgy szinte egy szerszámos ládával ér fel. A pengéken és a fűrészen kívül megtalálható rajta a postakocsi javításához szükséges számos szerszám. Lehet vele bőrszíjat lyukasztani, bőrt szélezni, csavart húzni. Tartalmaz csipeszt, fogvájót, szivarvágót, ollót, diótörőt. A szerszám hátoldalát gyönyörű vésés díszíti.
















Weinmüller kb egy hónapon keresztül napi 8 órát dolgozott a bicskán.


Másik valóban gigantikus alkotása a nagy franca forradalmat idézi. Akkor ugyanis a polgároknak tilos volt a kard-szabja viselete, ezért hatalmas "zsebkésekkel" indultak érvényt szerezni igazuknak.




A történelmi replikák készítése mellett szívesen szán időt modern tárgyak készítésére is. Ezen a téren kreativitás és fantasztikus, szinte óramű szerű precizitás jellemzi.






A magyarországi kiállítók közül az "öreg rókák" hozták a szokásos formájukat. Voltak művészi alkotások, melyek mellett órákat lehetne időzni. Mások az egyszerűbb széria termékek felé tolták el a hangsúlyt. Új résztvevők is megjelentek. Köztük Palcsesz Imre (Angelero), (aki remélhetőleg hamarosan a céh teljes jogú tagja lesz) és Kovács Miklós. Sajnos idő hiányában nem tudtam minden készítővel hosszasan elbeszélgetni és interjút készíteni, mert magam is kiállítottam. Ezt a hiányosságot megpróbáltam képekkel pótolni.



































Remélem, Fazekas Józsi jövőre is megszervezi ezt az eseményt. Akik eddig kilátogattak, ezután sem mulasztják el, akiknek eddig nem volt kedvük vagy idejük eljönni, most kedvet kaptak hozzá.

Hozzászólás itt lehetséges:
http://forum.miveskesek.hu/viewtopic.php?f=32&t=146&p=6837#p6837
Hozzászólás kikapcsolva